Zmiany w programie MDM – większy wkład własny

Każdy kto chce walczyć o niezależność w swoim życiu z pewnością prędzej czy później zacznie myśleć o własnym mieszkaniu. Jest to wielki krok w stronę niezależności. Na pewno wiele młodych małżeństw czy singli marzy o własnym miejscu. Samotni rodzice z kolei mogą chcieć zapewnić przyszłość zarówno sobie jak i nowemu pokoleniu. Teraz za sprawą programu „Mieszkanie dla młodych” jest to możliwe! Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji w 2015 roku musisz jednak dysponować trochę większym wkładem własnym. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Sprawdź warunki w tekście poniżej.

Dokładnie od dnia 1 stycznia 2014 r. klienci składający wnioski o kredyt hipoteczny muszą dysponować wkładem własnym w wysokości 5%. W styczniu 2015 r. sytuacja ta ulegnie zmianie! Teraz bowiem wkład własny został podwyższony aż do 10% od wartości nieruchomości.

Dodatkowo nabywca poniesie także opłatę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych, a w niektórych przypadkach także prowizję banku. Może się okazać, że w ostateczności nasz rzeczywisty wkład wynosić będzie 15% wartości nieruchomości. Tylko w takim przypadku bank będzie w stanie udzielić kredytu.

Sytuacja zmieniła się diametralnie. Kwoty i wymogi są coraz bardziej wygórowane. Niestety niekorzystna dla nas może być także informacja, że w wielu bankach wysokość wkładu własnego na dzień dzisiejszy już wzrosła aż do 20%! Zaskakujący fakt związany jest z tym, iż Komisja Nadzoru Finansowego jakiś czas temu wyznaczyła minimalne wymogi, które banki internetowe są zmuszone respektować.

Niekorzystna prognoza dla starających się o własny kąt – w przyszłości coraz cięższe będzie zdobycie własnego mieszkania

Niestety na poprawę zaistniałej sytuacji się nie zanosi. Nie mamy raczej co liczyć na wielkie spadki. Wysokość wkładu własnego będzie nadal na poziomie podwyższonym. Od roku 2016 15% będzie obowiązkowe, a od 2017 r. 20%.

Kredyt na 90%? Oczywiście w 2017 r. będzie to możliwe, ale jedynie jeśli dodamy ubezpieczenie dla brakującego wkładu własnego.

Warunki Rekomendacji S

Obowiązująca banki Rekomendacja S określa, że mają one możliwość udzielania kredytów hipotecznych w tej samej walucie, w której klient uzyskuje wynagrodzenie. Tyczy się to oczywiście osób, które w tej walucie uzyskują stałą pensję/dochody.

Jaka zdolność kredytowa?

Różne czynniki są brane pod uwagę przez bank w celu określenia wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. Chodzi oczywiście o to by ustalić czy rzeczywiście jesteśmy w stanie płacić raty w terminie. Niektórymi z warunków, które określają naszą zdolność kredytową są chociażby koszty jakie ponosimy co miesiąc, czynsz, opłaty za media, ewentualne pożyczki przez internet oraz zobowiązania, które spłacamy, a także ilość osób, które mamy na utrzymaniu.

By ocenić naszą zdolność kredytową bank potrzebuje takich informacji jak:

  • wiek, stan cywilny, ilość osób na naszym utrzymaniu, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko,
  • analizę historii współpracy klienta z bankiem
  • analizę historii kredytowej klienta

Działka budowlana jako wkład własny

Komisja Nadzoru Finansowego wywarły wpływ na banki i nie są one w stanie udzielać kredytu hipotecznego na pełna wartość nieruchomości. Wkładem własnym natomiast może być wartość nieruchomości gruntowej, na której nieruchomość podlegająca kredytowaniu będzie się znajdować.

Rekomendacja S obejmuje wszystkie powyższe warunki. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała ją biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy, który miał miejsce w świecie w ciągu ostatnich kilku lat. Założeniem tego dokumentu miało być przede wszystkim ułatwienie konsumentom zdobycia kredytu hipotecznego. Chodziło także o złagodzenie konsekwencji w razie sytuacji kiedy to kredytobiorca ma trudność z jego opłaceniem. W skrócie mniejsze ryzyko w związku z otrzymaniem pożyczki mieszkaniowej.

 

nala